Genç Optisyen adaylarına tavsiyeler

Mensubu olduğum meslek gereği özellikle Optisyenlik bölümü öğrencilerine bazı tavsiyelerde bulunmak isterim. Sizleri zorlu bir süreç beklemekte.
 
2019-2020 öğretim yılının başlamasına çok az bir süre kaldı.
Büyük emekler harcanarak hazırlanan Üniversite sınavlarının ardından hayata atılmaya hazırlanan gençler, tercih formlarını doldurarak geleceklerine yön verecek seçimleri yaptılar.
İleride olmayı planladıkları meslek dallarında tercihlerini yaparak geleceğe dair ilk adımlarını attılar. Tüm gençlere çalışmalarında başarılar diliyorum. İnşallah arzu ettikleri hayatı yaşamaları için attıkları adımda başarılar ile dolu bir eğitim dönemi geçirirler.
Mensubu olduğum meslek gereği özellikle Optisyenlik bölümü öğrencilerine bazı tavsiyelerde bulunmak isterim.
Optisyenlik gerek erkek, gerekse bayanların icra edeceği en güzel mesleklerden biri. İnsan sağlığı ile bire bir alakalı olan mesleğimiz, iyi bir eğitim, insana sevgi ve bir çok etik kuralları da içerisinde barındırmaktadır.
2 yıllık teorik eğitiminizi tamamladıktan sonra atılacağınız böylesine önemli meslek dalında, her geçen gün farklı tecrübeler yaşayarak aslında eğitim hayatınızın hiç bitmediğinin farkına varacaksınız. Öğrenim gördüğünüz iki yılın çok çabuk geçtiğini görecek, asıl mücadelenin diplomalarınızı aldıktan sonra vereceğinizin farkında olmanızı isterim.
Böylesine önemli bir bölümü tercih ederken kimileriniz mesleğin içerisinden olan ailelerin çocukları, kiminiz bazı yakınlarınızın yönlendirmeleri, kiminizde çok yabancısı olduğunuz bu bölüme belkide sadece bir üniversite bitirmiş olmak için kayıt olacaksınız. Aslında nasıl olduğunun pekte bir önemi yok.
Çünkü Artık o saatten sonra her biriniz insan sağlığını yakından ilgilendiren bir sağlık mesleğinin mensubu olmaya adaysınız. Bunu hiçbir zaman göz ardı etmeden eğitim hayatınız boyunca maksimum gayret göstererek en iyisini yapmak için çabalamalısınız.
Türkiye genelinde 50’nin üzerinde Optisyenlik bölümü olduğu düşünüldüğünde toplan öğrenci sayısı daha ek kontenjanlar belli olmamışken 4700 kişinin üzerinde olduğu üniversiteler tarafından açıklanmışken, gerçekçi olmak gerekirse sizleri zorlu bir süreç beklemekte.
Aslında bu durum sadece bizim mesleğimiz açısından yaşanan bir sıkıntı değil şu anda bütün meslek dallarında aynı sorunlar yaşanmakta. Bu şu demek oluyor Optisyenlik bölümünü seçmemişte olsanız aynı sorunları yaşamaya devam edeceksiniz.
Bunu örneklendirmek gerekirse üniversite sınavlarında iyi bir okulu tercih yapabilmeniz içi sınavda belirli derecelere ulaşmanız gerekiyor. Bu durum eğitim hayatınız boyunca aynen böğle devam ediyor. Sizler ile aynı bölümü okuyan yaklaşık 5000 kişi içerisinde üst sıraları alacak iyi bir eğitim için çaba göstermeniz, mezun olduktan sonrada eğitim aldığınız bu meslek dalında iyi bir iş bulabilmek için sizden önce mezun oluş ve sizden sonra mezun olacak yaklaşık 20.000 ( her yıl bölümden mezun öğrenci sayısı düşünüldüğünde iyimser bir rakam) kişinin arasında üst sıraları alacak donanım ve yeteneğe sahip olmanız gerekecek.
Biraz problemli gözüken bir hoş geldin yazısı gibi düşünüle bilir, siz gençler öğle değerlendirmeyin.
Nasıl olsa sizleri cesaretlendirecek süslü cümleleri söyleyecek bir çok kişi ile tanışma şansınız olacak.
Aramıza hoş geldiniz.
İlker AYAZ
Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın