“Optik Koop 2018” Dünden, bugüne!

2018 geride bıraktığımız şu günlerde, geriye dönüp baktığımızda birçok başarılı çalışmaya imza atmanın gururunu yaşıyoruz.
 
Optik Koop ailesi olarak 2018 yılında birçok başarılı çalışmalar yaptık.
Kuruluş tarihimiz olan 2012’ den buyana tam 6 yıl geçti. 7 kişi başladığımız bu anlamlı yolculukta ağır ama güvenli adımlar ile ilerleyerek, 80 Ortak 100 satış noktası ile Türkiye’de önemli bir alım grubu olma yönünde istikrarlı çalışmalara imza attık.
İlk yıllarda çok küçük bir birlik olarak çıktığımız bu yolda, Ortaklarımızın özverili çalışmaları sayesinde çok yol kat ettik. Hobyar Mahallesi, Muhzirbaşı Sok. Güzel Han çatı katında başlayan bu macera (macera diyorum çünkü o zamanlar herkes macera olarak değerlendiriyordu.) 2018 yılının bu son günlerinde 100 satış noktasıyla önemli bir alım birliği olduğunu ispatlamıştır.
Başlangıçta neredeyse anlaşmalı tedarik firmalarımızın bir elin parmakları kadar bile olmadığı zamanlarda, tedarik firmalarından alınan iskonto oranlarını ortaklarımızın bireysel olarak daha avantajlı konumlandırmasına rağmen, ürün alışverişlerini Optik Koop üzerinden yapmaları, kar /zarar hesabı yapmadan ileride hedeflenen güce adım adım ulaşmamızı sağladı.
Bu süre zarfında bazı ortaklarımız ticari kazançlarını ön planda tutarak, Ortaklıklarını sonlandırdılar. Onları da anlayışla karşılıyorum. Bizim bir hayalimiz vardı ve bu uğurda çokta kar/zarar hesabı yapmadık. Herkesten de bunu beklemek doğru olmaz.
Kişisel dostluklar sebebi ile aramıza katılan ortaklarımız oldu, Ortak listesinde isimleri vardı ancak, onların varlığını hiçbir zaman hissetmedik. Doğal olarak Kooperatif ortaklığı her hangi bir zorunluk getirerek ürün alışverişlerinde zorlama yada bir kota uygulaması yapan bir oluşum değil. Tam aksine haksız rekabeti önlemek Kotaların getirdiği ezici rekabeti birlikte aşmak için kurulmuş bir yapı.
Her neyse mücadele ile devam eden 6 yılın sonunda Kooperatifimize inanan koşulsuz destekleyen ortaklarımız sayesinde bu günkü gücümüze ulaştık. Adım adım projelerimizi hayata geçirdik. İlk olarak HighVision markasını Patentleyerek, ülkemizin ileri gelen cam firmalarından olan İşbir Optik ile kendi markamızda cam üretimine başladık, sonrasında Optikoop Eyewear markası ile Tr 90 ve metal gözlük üreterek, en çok rekabete maruz kalan mağazalarımızın olmazsa olmazı ürün gruplarında Ortaklarımızı rekabet ortamında avantajlı duruma getirecek çalışmaları hayata geçirdik.
Sonrasında ortaklarını karlılık anlamında da ön plana geçirmek hedefinde olan Optik Koop üst grup ürün gamında da bazı çalışmalar yapmalıydı. 2018 yılının başlarında cam markamız olan HighVision markasını gözlük çerçevelerinde de patentleyerek yurt dışından kendi markamızda farklı ürün gamında ürünler ithal ettik.
Son tahlilde OptiKoop Tr 90 / Metal, HighVision Ultem / Metal / Asetat / Titanium ve en önemlisi HighVision Gözlük camları ile ortaklarımıza en üst kaliteyi piyasa şartlarında en uygun fiyata tedarik eden güçlü bir yapı olma yolunda emin adımlar ile ilerlemeye devam ediyoruz.
Ürünlerimizin kalitesi ve fiyat politikası ile ilgili iddialıyız, Mütevazi olmayacağız.
Optik Koop tedarikçi firmaları ile de uyum içerisinde çalışan, her zaman tedarikçi firmalarının yanında olan bir kuruluştur. En büyük avantajı tahsilat yapmanın gittikçe zorlaştığı son zamanlarda Optik Koop tek merkezden yapmış olduğu ödeme yöntemi ile Tedarik firmalarının da tahsilat zorluğunu ortadan kaldırarak yapmış oldukları iskonto uygulamalarına rağmen onların zarar etmemelerini garanti altına almış. Sektörün tüm dinamiklerinin yanında olduğunu, birlikte çalışmanın birlikte kazanmanın mutluluğunu da içerisinde barındırmaktadır.
Optik Koop geleneksel Gözlükçülerin yanında, onların menfaatlerini ön planda tutan çalışmalar yapmış, yapılan tüm çalışmalarda Tedarikçi firmalarının desteklerini her zaman yanında hissetmiştir. Farklı düşünenler olabilir. Bunu da neden söylüyorum, bazı art niyetli kişiler tarafından gerek şahsım gerekse Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım Optik Koop , Sosyal medyalardan bazı kendini bilmez kişilerin çirkin saldırılarına maruz kalmaktadır. Buradan onlara da teşekkür ediyorum. Yapmış oldukları saldırılar bizleri yavaşlatmak yerine daha güzel çalışmalar yapmak için daha azimli çalışmamıza vesile oldu, tekrar teşekkürler.
Teşekkür demişken aslında 2018 yılının sonunda 10 milyon tl ciroya ulaşmamızı sağlayan paydaşlarımıza sırasıyla;
• 2012 yılında Davamıza start veren 7 kişiye,
• Karlılık hesabı yapmadan ürün alımlarını Koop üzerinden yapmaya özen gösteren ortaklarımıza,
• Tedarik anlamında desteklerini esirgemeyen, Ortaklarımıza en uygun fiyatı en uzun vadede tedarik eden Firmalarımıza,
• Her geçen gün Koop Ortaklığı için bizlere müracaat ederek gücümüze güç katan dostlara
TEŞEKKÜRÜ BİR BORÇ BİLİRİZ.
High Vision Optical Mağazacılık alanında Türk Patent Enstitüsü tarafından Optik KOOP adına Patentlenmiştir. Önümüzdeki dönemde en önemli projemiz Tabela birliğine gitmek olacaktır.
Geleneksel gözlükçü müesseselerini zincir mağaza disiplini ile rekabete hazırlayacak en doğru proje Optik Koop Temin Tevzi Kooperatifi…
Yönetim Kurulu Başkanı
İlker AYAZ

Bir yanıt yazın