Evde göz muayenesi!

[EyeQue VisionCheck adlı cihaz evde göz numaranızı kendi başınıza belirlemenizi sağlıyor. Cihaz miyop, hipermetrop ve astigmat için numara verebiliyor.]
 
Şimdi de Göz Muayenesi için doktora olan ihtiyacı ortadan kaldıracak yeni bir teknoloji geliyor. çokta ekonomik fiyatlara, neredeyse bir göz muayenesi fiyatına. Ömür boyu muayene yapabileceksiniz. Hadi bakalım şimdide sevgili göz doktorlarımızı görelim.
Sonuç ortada insanlık her zaman yaptığı hatayı tekrarlıyor.
Bizi yakından ilgilendirmeyen her şeye duyarsız kalma hastalığı, ama unutuyoruz bu bir kartopu ve hiçte tahmin edemeyeceğiniz bir hızla çığ oluyor.
[Direkt olarak müşteriye gözlük satışı yapan Warby Parker, Zenni Optical ve EyeBuyDirect uygulamalar sayesinde ABD’de insanlar artık gözlükçüye gitmeden numaralı gözlük satın alabiliyor. Ancak EyeQue VisionCheck gözlük alma işlemini bir adım daha kolaylaştırarak göz doktorunu da aradan çıkarmak istiyor. Bir mobil uygulama ile çalışan Bluetooth’lu taşınabilir cihaz sayesinde evde kendi gözünüzün miyop, hipermetrop ve astigmat derecelerini öğrenebiliyorsunuz.
Testin ardından cihaz kişisel göz numaralarınızı söylüyor. Rakamlar bir doktordan alacağınız rakamların aynısı ve bu işlem için doktorun imzasına ihtiyacınız yok. Numaranızı alıp EyeGlass ile anlaşmalı herhangi bir gözlükçüye giderek numaralı gözlükleri satın alabiliyorsunuz. Doktor randevusuna ya da sıra beklemeye gerek yok.]
İşte insanlık bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyor. Yılan bu kime ne zaman dokunacağı belli mi olur.
[EyeQue VisionCheck, geçtiğimiz yıl piyasaya sunulan ve 30 Dolar’a satılan EyeQue cihazının gelişmiş versiyonu. Yeni versiyonda Bluetooth bağlantısı özelliği ve iç lensler arası mesafeyi otomatik olarak ölçebilme özelliği bulunuyor. Indiegogo üzerinden VisionCheck için düzenlenen fonlama kampanyasında hedefe şimdiden ulaşıldı. İlk ürünlerin Mart ayında gönderilmesi planlanıyor.
Göz numarası genellikle sık sık ölçülmesi gereken bir şey olmasa da özel bir hastaneye göz taraması için gittiğinizde bu cihazın parasını tek seferde verdiğinizi göz önünde bulundurarak cihazı satın almayı tercih etmek isteyebilirsiniz.]
Hollywood Movies
Çocukluğumuzda gördüğümüz filmlerde inanılmaz doğaüstü gibi görünen olaylar bugün gerçek.
Günümüzde bilim kurgu filmlerinde gösterilen inanılmaz sahnelerde belki çok yakında gerçek olacak.
1999 yapımı wachowski biraderlerin yönetip senaryosunu yazdığı the matrix serisinin ilkinde morpheus’un neo’ya sorduğu, çok katmanlı, derin anlamlar içeren muhteşem soru.
Bu tercih zamanı belki çok yakında gelecek. Ancak bizler içinde bulunduğumuz anı mücadele ederek, şahsi menfaatlerimiz için değil. Beklide bu dünyada yaşamaya hakkı olan, bizden sonra gelecek milyonlarca insan için. Pes etmemeliyiz.
Şimdi soruyorum;
Teknoloji? İnsanlık?
Hangisi?
İlker Ayaz

Bir yanıt yazın