Optik Koop 7 yaşında!

Sermaye dediğimiz güç her zaman kendi prensiplerini kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirecektir. Sermaye bir güçtür ve kimin elinde ise bunu kullanmasından doğal bir durum söz konusu değildir.
 
2012 yılında 7 gözlükçü ile başlayan davamız 2019 yılına geldiğimiz şu günlerde 87 dava arkadaşımızın katkıları ile ciddi bir güç haline gelmiş, Geleneksel Gözlükçülerin bir araya gelerek oluşturdukları güvenli bir liman olmuştur.
Optik Koop (İstanbul Gözlükçüler Kooperatifi) 7 Yıllık faaliyet süresinde birçok başarıya imza atmıştır.
İki binli yıllarda artan rekabet ortamı bizi kooperatif çatısı altında birleşmeye zorladı. Kısaca bahsetmem gerekirse Serbest piyasa ekonomisinde, küçük bir işletme sahibi iseniz rekabet şansınız yok denecek kadar azdır. Bu sistem mali gücü sizden fazla olan işletmelerin her zaman daha şanslı durumda olduğu gerçeğiyle yüzleşmenizi mümkün kılacaktır.
İşte burada Kooperatifçilik devreye giriyor. Bilindiği üzere Kooperatifler ortaklarının her türlü gereksinimlerini uygun koşullar ile elde etmelerini sağlamak amacıyla ile kurulan, kar amacı gütmeyen kuruluşlardır. Ortaklarının tek tek elde edemeyeceği koşulları, birlikte toplu alım yapabilmekten doğan uygun fiyat avantajını sağlaması, içinde bulunduğumuz rekabet ortamında ortaklarını avantajlı, rekabet edebilir duruma getirmektedir.
Bu durumu biraz açmam gerekirse Tüm Dünyada bazı baskın ticari kurallar vardır. Örneğin:
Ürün tedarikinde adet faktörü her zaman maliyeti etkileyen bir sonuç doğurur. Bir ürünün 1 Adet fiyatı ile 100 adet fiyatı arasında farklılıklar oluşmaktadır. Aslında bu durum sadece toptan ürün tedarikinde değil perakende ürün satışında bile farklılıklar göstermektedir. Bunun yanı sıra ödeme şeklide belirleyici bir takım avantajlar ortaya çıkarmaktadır.
Bir takım kişiler meslektaşlarımızın yaşadığı bu zorlukları değerlendirirken bu durumun sebebinin yabancı sermayeli şirketlerin çalışma prensipleri yüzünden olduğu gibi bir söylem içerisine girip her zamanki gibi şirin gözükme ve kitleler üzerinde hakimiyet kurmaya çalışmaktadırlar.
Değerli Gözlükçü Meslektaşlarım,
Sermaye dediğimiz güç her zaman kendi prensiplerini kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirecektir.
Sermayenin dili, dini, ırkı olmaz. Sermaye bir güçtür ve kimin elinde ise bunu kullanmasından doğal bir durum söz konusu değildir.
Bu durumu da kısaca örneklendirmek gerekirse, içinde bulunduğumuz gözlükçülük sektöründe aynı kişilerin hem imalat hem toptan hem perakende sektöründe faaliyet gösterdiklerini, sektörün tüm katmanlarında yer alıp birde bu durumu açıklarken sizler için çalışıyoruz gibi açıklamalar yaptıklarına şahit olmuşsunuzdur.
Kendilerini kurtarıcı gibi lanse eden bu şahıslar neredeyse kooperatif çalışma prensiplerini eleştirecek gücü de kendilerinde bulup bir takım açıklamalar yapma aymazlığında bulunarak, sizdendir gibi görünme çabasına girmiştir.
Kooperatifler şeffaf çalışma prensibini benimsemiş ortaklarının menfaatleri doğrultunda çalışmalarına yön veren kanunlar ile denetlenen bir başkasına asla devredilemez en doğru oluşumlardır. Şahsım bu yapıların ülkemizde çoğalmasını her zaman desteklemiş birisi olarak, taşın altına elini koyacak cesaretli özverili kişilere yardım etmeye her zaman açığım.
Optik Koop 2012 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren bir çok tedarikçi ile ortak çalışmalar yapmış, aynı prensipte olmayan bazı tedarikçiler ile de yollarını ayırmıştır. Buradan şu anlam çıkmamalı bizler ortaklarımızın menfaatleri doğrultusunda tüm firmalar ile çalışabiliriz, bunun ile ilgili herhangi engelleyici bir durum söz konusu değildir.
Örneğin bazı anlaşmalı firmalarımızdan bahsetmek gerekirse ülkemizde faaliyet gösteren;
Türkiye genelinde pazarın en büyük kontakt lens dağıtıcı firmaları arasında en büyük payı alan Opak Cam-Kazım AĞCA.
Türkiye’nin en büyük cam imalatı yapan firmalarından İşbir Optik.
Stok cam tedarikinde başarılı çalışmalar yapan Tora İpek Optik.
Japon teknoloji devi Hoya.
Dünya Kontak Lens pazarında ilk sırada yer alan Alcon.
Anlaşmalı firmalarımızdan başlıcalarıdır. Bu liste böyle uzar gider.
Aslında bizi burada en mutlu eden de kendi markalarımız ile ürettirdiğimiz, Gözlük camı ve
çerçeveleridir. 2012 yılından bu güne kadar hep yükselen bir grafik sergileyen Optik Koop bazı
kesimlerin de dikkatini çekmesi, haksız da olsa bir takım eleştirilere maruz kalmasını çok normal
karşılıyoruz.
Hatırı sayılır yıllık ciro hedeflerine ulaşan bünyesinde çok önemli tedarikçiler bulunduran,
ödenmiş sermayesinde 40.000 adet kendi markasında gözlük çerçevesi olan, kurulduğu günden bu
yana hiçbir ödeme problemi yaşamamış, ileriye dönük projeler üreten, Geleneksel gözlükçünün
yanında %100 Yerli Sermayeli, Türkiye’nin değişik illerinde faaliyet gösteren 87 Ortak 100 satış
noktasına sahip, Ortaklarına sağladığı fiyat avantajı ile Rekabet şansını yükselten böyle bir yapı herkesin
dikkatini çeker.
Buradan tüm meslektaşlarımızı saygıyla selamlarken, Optik Koop Gözlükçüler Kooperatifin Kapılarının
herkese açık olduğunu belirtmek isterim.
Tüm Meslektaşlarımızın Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlar Hayırlara vesile olmasını dilerim.
İlker AYAZ
Optik Koop Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın